- B3 Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 128 Teeth
- 8 Diametral Pitch
- 16 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Bore Dia. [Min] | 1 1/8 in |
| Material | Cast Iron |
| Pitch Diameter | 16 in |
| Torque at 600 RPM | N/A |
| Type | B3 |
| Bore Size | 1.125 in |
| Hub Projection | 1 1/4 in |
| Hub Dia. | 3 1/2 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Bore Type | Reborable |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Set Screw | No |
| Pitch Diameter [Min] | 16 in |
| Gear Style | B3 |
| Torque at 900 RPM | N/A |
| Keyway | w/o Keyway |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Length Through Bore | 2.75 in |
| No. of Teeth | 128 |
| Torque at 1200 RPM | N/A |
| Outside Dia. | 16.25 in |
| Bore Size [Max] | 2.125 in |
| Class | 6 |
| Outside Dia. [Min] | 16.25 in |
| Diametral Pitch | 8 |
| Origin | Reborable |
| AGMA Quality | 6 |
| Bore Dia. [Max] | 2 1/8 in |
| Torque at 300 RPM | 6453.76 lb/in |
| Torque at 200 RPM | 6800.397 lb/in |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Inch/Metric | Inch |
| Weight | 28.0 LB |
| EAN or UPC | 697950293981 |

