- B3 Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 112 Teeth
- 8 Diametral Pitch
- 14 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Type | B3 |
| Pitch Diameter | 14 in |
| Bore Size [Max] | 2.125 in |
| Torque at 200 RPM | 6305.651 lb/in |
| Set Screw | No |
| Set Screw Size | N/A |
| Torque at 900 RPM | N/A |
| Material | Cast Iron |
| Bore Dia. [Min] | 1 1/8 in |
| Outside Dia. | 14.25 in |
| Hub Dia. | 3 1/2 in |
| No. of Teeth | 112 |
| Class | 6 |
| Hub Projection | 1 1/4 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Bore Type | Reborable |
| Diametral Pitch | 8 |
| Outside Dia. [Min] | 14.25 in |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Bore Size | 1.125 in |
| Torque at 300 RPM | 5983.173 lb/in |
| Origin | Reborable |
| Inch/Metric | Inch |
| Bore Dia. [Max] | 2 1/8 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Length Through Bore | 2.75 in |
| Gear Style | B3 |
| Torque at 1200 RPM | N/A |
| Torque at 600 RPM | N/A |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Pitch Diameter [Min] | 14 in |
| Weight | 25.0 LB |
| EAN or UPC | 697950293967 |

