- B3 Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 144 Teeth
- 16 Diametral Pitch
- 9 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Pressure Angle | 20 ° |
| Torque at 200 RPM | 853.9888 lb/in |
| Class | 6 |
| Pitch Diameter | 9 in |
| No. of Teeth | 144 |
| Outside Dia. [Min] | 9.125 in |
| Gear Style | B3 |
| Origin | Reborable |
| Set Screw | No |
| Bore Size [Max] | 1.6875 in |
| Bore Type | Reborable |
| Inch/Metric | Inch |
| Keyway | w/o Keyway |
| Torque at 900 RPM | N/A |
| Outside Dia. | 9.125 in |
| Type | B3 |
| Diametral Pitch | 16 |
| AGMA Quality | 6 |
| Length Through Bore | 1.5 in |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Torque at 300 RPM | 829.8292 lb/in |
| Hub Dia. | 2 3/4 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Pitch Diameter [Min] | 9 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Torque at 600 RPM | N/A |
| Bore Size | 0.75 in |
| Torque at 1200 RPM | N/A |
| Hub Projection | 3/4 in |
| Bore Dia. [Max] | 1 11/16 in |
| Material | Cast Iron |
| Bore Dia. [Min] | 3/4 in |
| Weight | 7.2 LB |
| EAN or UPC | 697950293936 |

