- B3 Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 84 Teeth
- 12 Diametral Pitch
- 7 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Bore Dia. [Min] | 7/8 in |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Outside Dia. | 7.17 in |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Torque at 300 RPM | 1371.844 lb/in |
| Torque at 900 RPM | N/A |
| Origin | Reborable |
| Torque at 600 RPM | 1239.492 lb/in |
| Diametral Pitch | 12 |
| Material | Cast Iron |
| Set Screw Size | N/A |
| Hub Projection | 7/8 in |
| Class | 6 |
| Length Through Bore | 1.875 in |
| Set Screw | No |
| Keyway | w/o Keyway |
| Pitch Diameter | 7 in |
| Outside Dia. [Min] | 7.166 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Hub Dia. | 2 1/2 in |
| Torque at 200 RPM | 1424.365 lb/in |
| No. of Teeth | 84 |
| Pitch Diameter [Min] | 7 in |
| Bore Type | Reborable |
| Gear Style | B3 |
| Torque at 1200 RPM | N/A |
| Bore Size | 0.875 in |
| Bore Size [Max] | 1.4375 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Bore Dia. [Max] | 1 7/16 in |
| Type | B3 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Weight | 5.9 LB |
| EAN or UPC | 697950293899 |

