- 0.875 in Belt Pitch
- 2 in Belt Width
- 60 Number of Teeth
- 16.601 in Outside Diameter
- XH Belt Size
description
- Timing pulleys have evenly spaced axial grooves cut in their periphery to make correct, positive engagement with the mating teeth of the belt. These pulleys are designed so that the teeth of the belt enter and leave the grooves with negligible friction. All pulleys, stock and made to order, have minimum tooth-to-groove clearance (backlash). Pulleys are available in a wide range of stock widths and diameters.
caution
- Because timing belts have an inherent, gentle side thrust, it is necessary to use at least one flanged pulley to prevent the belt from riding off
| Belt Width | 2 in |
| Belt Pitch | 0.875 in |
| Bushing Type | Taper-Lock |
| Bore Range [Min] | 1.4375 in |
| Hub Dia. | 8 1/2 in |
| Pitch Diameter | 16.711 in |
| Bushing Series | 4040 |
| Type | C |
| Bore Type | Bushed |
| No. of Teeth | 60 |
| Length Through Bore | 4 in |
| Finished Bore | N/A |
| Hub Projection | 0.719 in |
| Outside Dia. | 16.601 in |
| Bore Range [Max] | 4 in |
| Belt Size | XH |
| Width Across Teeth | 2.563 in |
| Material | Cast Iron |
| Hub Type | C |
| Weight | 75.0 LB |
| EAN or UPC | 697950084091 |

