- 0.875 in Belt Pitch
- 2 in Belt Width
- 48 Number of Teeth
- 13.259 in Outside Diameter
- XH Belt Size
description
- Timing pulleys have evenly spaced axial grooves cut in their periphery to make correct, positive engagement with the mating teeth of the belt. These pulleys are designed so that the teeth of the belt enter and leave the grooves with negligible friction. All pulleys, stock and made to order, have minimum tooth-to-groove clearance (backlash). Pulleys are available in a wide range of stock widths and diameters.
caution
- Because timing belts have an inherent, gentle side thrust, it is necessary to use at least one flanged pulley to prevent the belt from riding off
| Width Across Teeth | 2.563 in |
| No. of Teeth | 48 |
| Outside Dia. | 13.259 in |
| Belt Size | XH |
| Bore Type | Bushed |
| Pitch Diameter | 13.369 in |
| Length Through Bore | 4 in |
| Belt Pitch | 0.875 in |
| Hub Projection | 0.719 in |
| Type | C |
| Material | Cast Iron |
| Finished Bore | N/A |
| Bore Range [Min] | 1.4375 in |
| Hub Dia. | 8 1/2 in |
| Bore Range [Max] | 4 in |
| Hub Type | C |
| Bushing Type | Taper-Lock |
| Belt Width | 2 in |
| Bushing Series | 4040 |
| Weight | 64.0 LB |
| EAN or UPC | 697950084008 |

