- 0.5 in Belt Pitch
- 1 in Belt Width
- 40 Number of Teeth
- 6.312 in Outside Diameter
- H Belt Size
description
- Timing pulleys have evenly spaced axial grooves cut in their periphery to make correct, positive engagement with the mating teeth of the belt. These pulleys are designed so that the teeth of the belt enter and leave the grooves with negligible friction. All pulleys, stock and made to order, have minimum tooth-to-groove clearance (backlash). Pulleys are available in a wide range of stock widths and diameters.
caution
- Because timing belts have an inherent, gentle side thrust, it is necessary to use at least one flanged pulley to prevent the belt from riding off
| Belt Size | H |
| Type | CF |
| Belt Pitch | 0.5 in |
| Hub Type | B |
| Bore Type | Bushed |
| Hub Projection | 0.188 in |
| Material | Cast Iron |
| Bore Range [Max] | 2.5 in |
| Length Through Bore | 1.75 in |
| Bore Range [Min] | 0.5 in |
| Outside Dia. | 6.312 in |
| Bushing Series | 2517 |
| Finished Bore | N/A |
| Belt Width | 1 in |
| Width Across Teeth | 1.063 in |
| No. of Teeth | 40 |
| Hub Dia. | 4.437 in |
| Pitch Diameter | 6.366 in |
| Bushing Type | Taper-Lock |
| Weight | 7.8 LB |
| EAN or UPC | 697950083841 |

