- 0.5 in Belt Pitch
- 3 in Belt Width
- 32 Number of Teeth
- 5.069 in Outside Diameter
- H Belt Size
description
- Timing pulleys have evenly spaced axial grooves cut in their periphery to make correct, positive engagement with the mating teeth of the belt. These pulleys are designed so that the teeth of the belt enter and leave the grooves with negligible friction. All pulleys, stock and made to order, have minimum tooth-to-groove clearance (backlash). Pulleys are available in a wide range of stock widths and diameters.
caution
- Because timing belts have an inherent, gentle side thrust, it is necessary to use at least one flanged pulley to prevent the belt from riding off
| Outside Dia. | 5.069 in |
| Belt Size | H |
| Finished Bore | N/A |
| Bore Range [Max] | 2.5 in |
| Pitch Diameter | 5.093 in |
| Type | CF-1 |
| Bore Range [Min] | 0.5 in |
| Length Through Bore | 1.75 in |
| Hub Projection | 0.437 in |
| Material | Steel |
| Bushing Series | 2517 |
| No. of Teeth | 32 |
| Bore Type | Bushed |
| Hub Type | B |
| Belt Width | 3 in |
| Belt Pitch | 0.5 in |
| Bushing Type | Taper-Lock |
| Width Across Teeth | 1.063 in |
| Hub Dia. | 4.437 in |
| Weight | 4.5 LB |
| EAN or UPC | 697950083759 |

