- 0.875 in Belt Pitch
- 3 in Belt Width
- 30 Number of Teeth
- 8.246 in Outside Diameter
- XH Belt Size
description
- Timing pulleys have evenly spaced axial grooves cut in their periphery to make correct, positive engagement with the mating teeth of the belt. These pulleys are designed so that the teeth of the belt enter and leave the grooves with negligible friction. All pulleys, stock and made to order, have minimum tooth-to-groove clearance (backlash). Pulleys are available in a wide range of stock widths and diameters.
caution
- Because timing belts have an inherent, gentle side thrust, it is necessary to use at least one flanged pulley to prevent the belt from riding off
| Width Across Teeth | 3.313 in |
| Pitch Diameter | 8.356 in |
| Bore Range [Max] | 3.5 in |
| Length Through Bore | 3.625 in |
| Type | KF |
| Belt Size | XH |
| Hub Type | A |
| Bushing Series | 3535 |
| Bore Range [Min] | 1.1875 in |
| No. of Teeth | 30 |
| Bore Type | Bushed |
| Outside Dia. | 8.246 in |
| Finished Bore | N/A |
| Belt Pitch | 0.875 in |
| Bushing Type | Taper-Lock |
| Material | Cast Iron |
| Belt Width | 3 in |
| Weight | 28.33 LB |
| EAN or UPC | 697950083742 |

