- 0.375 in Belt Pitch
- 0.75 in Belt Width
- 26 Number of Teeth
- 3.074 in Outside Diameter
- L Belt Size
description
- Timing pulleys have evenly spaced axial grooves cut in their periphery to make correct, positive engagement with the mating teeth of the belt. These pulleys are designed so that the teeth of the belt enter and leave the grooves with negligible friction. All pulleys, stock and made to order, have minimum tooth-to-groove clearance (backlash). Pulleys are available in a wide range of stock widths and diameters.
caution
- Because timing belts have an inherent, gentle side thrust, it is necessary to use at least one flanged pulley to prevent the belt from riding off
| Type | KF |
| Bushing Type | Taper-Lock |
| Bore Range [Max] | 1.25 in |
| Belt Width | 0.75 in |
| Hub Type | A |
| Bushing Series | 1210 |
| Belt Size | L |
| Bore Type | Bushed |
| Finished Bore | N/A |
| No. of Teeth | 26 |
| Outside Dia. | 3.074 in |
| Belt Pitch | 0.375 in |
| Bore Range [Min] | 0.5 in |
| Material | Steel |
| Length Through Bore | 1 in |
| Pitch Diameter | 3.104 in |
| Width Across Teeth | 0.813 in |
| Weight | 1.28 LB |
| EAN or UPC | 697950083537 |

