- 0.375 in Belt Pitch
- 0.5 in Belt Width
- 26 Number of Teeth
- 3.074 in Outside Diameter
- L Belt Size
description
- Timing pulleys have evenly spaced axial grooves cut in their periphery to make correct, positive engagement with the mating teeth of the belt. These pulleys are designed so that the teeth of the belt enter and leave the grooves with negligible friction. All pulleys, stock and made to order, have minimum tooth-to-groove clearance (backlash). Pulleys are available in a wide range of stock widths and diameters.
caution
- Because timing belts have an inherent, gentle side thrust, it is necessary to use at least one flanged pulley to prevent the belt from riding off
| Bushing Type | Taper-Lock |
| Bore Range [Max] | 1.25 in |
| Length Through Bore | 1 in |
| Belt Size | L |
| Outside Dia. | 3.074 in |
| Material | Steel |
| Hub Type | B |
| Type | CF |
| Bushing Series | 1210 |
| Pitch Diameter | 3.104 in |
| Hub Projection | 1/4 in |
| Bore Range [Min] | 0.5 in |
| Belt Pitch | 0.375 in |
| No. of Teeth | 26 |
| Finished Bore | N/A |
| Bore Type | Bushed |
| Belt Width | 0.5 in |
| Width Across Teeth | 0.563 in |
| Hub Dia. | 2 1/2 in |
| Weight | 1.12 LB |
| EAN or UPC | 697950083520 |

