- 0.5 in Belt Pitch
- 3 in Belt Width
- 24 Number of Teeth
- 3.766 in Outside Diameter
- H Belt Size
description
- Timing pulleys have evenly spaced axial grooves cut in their periphery to make correct, positive engagement with the mating teeth of the belt. These pulleys are designed so that the teeth of the belt enter and leave the grooves with negligible friction. All pulleys, stock and made to order, have minimum tooth-to-groove clearance (backlash). Pulleys are available in a wide range of stock widths and diameters.
caution
- Because timing belts have an inherent, gentle side thrust, it is necessary to use at least one flanged pulley to prevent the belt from riding off
| Belt Width | 3 in |
| No. of Teeth | 24 |
| Material | Steel |
| Belt Pitch | 0.5 in |
| Length Through Bore | 1.25 in |
| Belt Size | H |
| Hub Projection | 0.546 in |
| Bore Range [Min] | 0.5 in |
| Finished Bore | N/A |
| Bushing Type | Taper-Lock |
| Outside Dia. | 3.766 in |
| Hub Type | A |
| Bushing Series | 2012 |
| Pitch Diameter | 3.82 in |
| Type | KF-1 |
| Width Across Teeth | 2.093 in |
| Bore Range [Max] | 2 in |
| Bore Type | Bushed |
| Weight | 2.8 LB |
| EAN or UPC | 697950083414 |

