- 0.5 in Belt Pitch
- 3 in Belt Width
- 22 Number of Teeth
- 3.447 in Outside Diameter
- H Belt Size
description
- Timing pulleys have evenly spaced axial grooves cut in their periphery to make correct, positive engagement with the mating teeth of the belt. These pulleys are designed so that the teeth of the belt enter and leave the grooves with negligible friction. All pulleys, stock and made to order, have minimum tooth-to-groove clearance (backlash). Pulleys are available in a wide range of stock widths and diameters.
caution
- Because timing belts have an inherent, gentle side thrust, it is necessary to use at least one flanged pulley to prevent the belt from riding off
| Bushing Series | 1615 |
| Material | Steel |
| Type | KF |
| Width Across Teeth | 3.125 in |
| Belt Size | H |
| Finished Bore | N/A |
| Belt Pitch | 0.5 in |
| Bushing Type | Taper-Lock |
| Outside Dia. | 3.447 in |
| No. of Teeth | 22 |
| Belt Width | 3 in |
| Bore Range [Min] | 0.5 in |
| Pitch Diameter | 3.501 in |
| Bore Range [Max] | 1.625 in |
| Length Through Bore | 1.5 in |
| Bore Type | Bushed |
| Hub Type | A |
| Weight | 4.0 LB |
| EAN or UPC | 697950083339 |

