- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 48 Teeth
- 8 Diametral Pitch
- 6 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 1800 RPM | 574.5779 lb/in |
| Torque at 300 RPM | 1802.515 lb/in |
| AGMA Quality | 6 |
| Gear Style | B |
| Bore Size | 1 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Set Screw | No |
| Pitch Diameter [Min] | 6 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bore Type | Reborable |
| No. of Teeth | 48 |
| Length Through Bore | 2.25 in |
| Torque at 1200 RPM | 793.0646 lb/in |
| Outside Dia. | 6.25 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Outside Dia. [Min] | 6.25 in |
| Hub Dia. | 3 in |
| Diametral Pitch | 8 |
| Type | B |
| Torque at 600 RPM | 1251.046 lb/in |
| Origin | Reborable |
| Hub Projection | 1 in |
| Torque at 900 RPM | 961.4814 lb/in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Torque at 200 RPM | 2130.245 lb/in |
| Material | Steel |
| Pitch Diameter | 6 in |
| Bore Size [Max] | 1.875 in |
| Class | 6 |
| Bore Dia. [Max] | 1 7/8 in |
| Bore Dia. [Min] | 1 in |
| Weight | 11.28 LB |
| EAN or UPC | 697950055831 |

