- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 18 Teeth
- 8 Diametral Pitch
- 2.25 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Torque at 900 RPM | 305.3211 lb/in |
| Bore Type | Bored to Size |
| Torque at 1200 RPM | 273.634 lb/in |
| No. of Teeth | 18 |
| Keyway | w/Keyway |
| Torque at 200 RPM | 431.721 lb/in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Gear Style | B |
| Length Through Bore | 2 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| AGMA Quality | 6 |
| Hub Projection | 3/4 in |
| Set Screw | Yes |
| Set Screw Size | N/A |
| Diametral Pitch | 8 |
| Bore Size [Max] | 1 1/8 in |
| Hub Dia. | 1 7/8 in |
| Class | 6 |
| Torque at 1800 RPM | 223.389 lb/in |
| Outside Dia. | 2 1/2 in |
| Keyway Size | 5/16 x 5/32 |
| Outside Dia. [Min] | 2 1/2 in |
| Material | Steel |
| Pitch Diameter [Min] | 2 1/4 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Pitch Diameter | 2 1/4 in |
| Bore Dia. [Min] | 1 in |
| Type | B |
| Bore Dia. [Max] | 1 1/8 in |
| Torque at 600 RPM | 348.738 lb/in |
| Bore Size | 1 in |
| Torque at 300 RPM | 409.663 lb/in |
| Origin | Finished Bore |
| Weight | 1.48 LB |
| EAN or UPC | 697950440095 |

