- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 16 Teeth
- 8 Diametral Pitch
- 2 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Keyway Size | 5/16 x 5/32 |
| Outside Dia. | 2 1/4 in |
| No. of Teeth | 16 |
| Material | Steel |
| Pitch Diameter | 2 in |
| Torque at 1200 RPM | 273.634 lb/in |
| Bore Size [Max] | 15/16 in |
| Outside Dia. [Min] | 2 1/4 in |
| Set Screw | Yes |
| Bore Type | Bored to Size |
| Gear Style | B |
| Torque at 200 RPM | 431.721 lb/in |
| Hub Projection | 3/4 in |
| Length Through Bore | 2 in |
| Torque at 600 RPM | 348.738 lb/in |
| Bore Dia. [Max] | 15/16 in |
| Torque at 300 RPM | 409.663 lb/in |
| Origin | Finished Bore |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Pitch Diameter [Min] | 2 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Bore Dia. [Min] | 1 in |
| Class | 6 |
| Torque at 1800 RPM | 223.389 lb/in |
| AGMA Quality | 6 |
| Type | B |
| Torque at 900 RPM | 305.3211 lb/in |
| Hub Dia. | 1 5/8 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Diametral Pitch | 8 |
| Bore Size | 1 in |
| Keyway | w/Keyway |
| Inch/Metric | Inch |
| Weight | 1.05 LB |
| EAN or UPC | 697950440071 |

