- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 13 Teeth
- 8 Diametral Pitch
- 1.625 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Outside Dia. | 1.875 in |
| Gear Style | B |
| Bore Size | 0.75 in |
| Pitch Diameter | 1.625 in |
| Class | 6 |
| Torque at 900 RPM | 305.3211 lb/in |
| Diametral Pitch | 8 |
| Bore Size [Max] | 0.75 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Bore Type | Reborable |
| Hub Dia. | 1 1/4 in |
| Torque at 600 RPM | 348.7383 lb/in |
| Set Screw | No |
| Type | B |
| Torque at 1800 RPM | 223.3886 lb/in |
| Set Screw Size | N/A |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Bore Dia. [Min] | 3/4 in |
| Torque at 300 RPM | 409.6625 lb/in |
| Pitch Diameter [Min] | 1.625 in |
| No. of Teeth | 13 |
| AGMA Quality | 6 |
| Hub Projection | 3/4 in |
| Torque at 1200 RPM | 273.6335 lb/in |
| Material | Steel |
| Bore Dia. [Max] | 3/4 in |
| Length Through Bore | 2 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Outside Dia. [Min] | 1.875 in |
| Origin | Reborable |
| Torque at 200 RPM | 431.7213 lb/in |
| Weight | 0.68 LB |
| EAN or UPC | 697950055558 |

