- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 14 Teeth
- 6 Diametral Pitch
- 2.333 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Bore Size | 1 in |
| Torque at 300 RPM | 840.3333 lb/in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Torque at 900 RPM | 560.2222 lb/in |
| No. of Teeth | 14 |
| Origin | Reborable |
| Set Screw Size | N/A |
| Outside Dia. [Min] | 2.666 in |
| Bore Dia. [Min] | 1 in |
| Pitch Diameter | 2.333 in |
| Pitch Diameter [Min] | 2.333 in |
| Gear Style | B |
| Material | Steel |
| Class | 6 |
| Outside Dia. | 2.67 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bore Type | Reborable |
| Set Screw | No |
| Diametral Pitch | 6 |
| Type | B |
| Bore Size [Max] | 1.0625 in |
| Torque at 1200 RPM | 525.2083 lb/in |
| Torque at 600 RPM | 735.2917 lb/in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Torque at 200 RPM | 945.375 lb/in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Hub Dia. | 1.812 in |
| Length Through Bore | 2.375 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Hub Projection | 7/8 in |
| Bore Dia. [Max] | 1 1/16 in |
| Torque at 1800 RPM | 420.167 lb/in |
| Weight | 1.82 LB |
| EAN or UPC | 697950054896 |

