- B2 Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 132 Teeth
- 6 Diametral Pitch
- 22 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Pitch Diameter [Min] | 22 in |
| Torque at 300 RPM | 5042 lb/in |
| Bore Size [Max] | 2.8125 in |
| Pitch Diameter | 22 in |
| Bore Size | 1.25 in |
| Diametral Pitch | 6 |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Hub Projection | 1 1/2 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Torque at 900 RPM | 2100.833 lb/in |
| Type | B2 |
| Length Through Bore | 3 in |
| Torque at 1200 RPM | 1628.146 lb/in |
| Gear Style | B2 |
| Outside Dia. [Min] | 22.333 in |
| Bore Type | Reborable |
| Outside Dia. | 22.33 in |
| Bore Dia. [Max] | 2 13/16 in |
| Torque at 200 RPM | 6617.625 lb/in |
| Torque at 600 RPM | 2941.167 lb/in |
| Set Screw | No |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Inch/Metric | Inch |
| Set Screw Size | N/A |
| Material | Steel |
| Torque at 1800 RPM | 1085.43 lb/in |
| Origin | Reborable |
| Keyway | w/o Keyway |
| Bore Dia. [Min] | 1 1/4 in |
| Hub Dia. | 5 1/16 in |
| No. of Teeth | 132 |
| Class | 6 |
| Weight | 68.25 LB |
| EAN or UPC | 697950055480 |

