- Reborable Steel Gear
- 6 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 12 Teeth
- 2" Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
| Torque at 1800 RPM | 420.1667 lb/in |
| Torque at 1200 RPM | 525.2083 lb/in |
| Origin | Reborable |
| Bore Size | 1 in |
| Pitch Diameter | 2 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Hub Dia. | 1 1/2 in |
| Torque at 300 RPM | 840.3333 lb/in |
| Torque at 900 RPM | 560.2222 lb/in |
| Bore Type | Reborable |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Length Through Bore | 2.375 in |
| Torque at 200 RPM | 945.375 lb/in |
| No. of Teeth | 12 |
| Set Screw | Yes |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 2.33 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Diametral Pitch | 6 |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Torque at 600 RPM | 735.2917 lb/in |
| Weight | 1.16 LB |
| EAN or UPC | 697950439846 |

