- B2 Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 120 Teeth
- 6 Diametral Pitch
- 2 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Outside Dia. [Min] | 20.333 in |
| Bore Size [Max] | 2.8125 in |
| Torque at 1800 RPM | 1085.43 lb/in |
| Diametral Pitch | 6 |
| Class | 6 |
| Pitch Diameter [Min] | 2 in |
| Gear Style | B2 |
| Set Screw Size | N/A |
| Bore Size | 1.25 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Material | Steel |
| Torque at 900 RPM | 2100.833 lb/in |
| Torque at 1200 RPM | 1628.146 lb/in |
| Bore Dia. [Min] | 1 1/4 in |
| Length Through Bore | 3 in |
| Type | B2 |
| Hub Projection | 1 1/2 in |
| Torque at 600 RPM | 2941.167 lb/in |
| No. of Teeth | 120 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Outside Dia. | 20.33 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Torque at 300 RPM | 5042 lb/in |
| Set Screw | No |
| AGMA Quality | 6 |
| Bore Dia. [Max] | 2 13/16 in |
| Origin | Reborable |
| Inch/Metric | Inch |
| Pitch Diameter | 20 in |
| Bore Type | Reborable |
| Hub Dia. | 5 1/16 in |
| Torque at 200 RPM | 6617.625 lb/in |
| Weight | 63.17 LB |
| EAN or UPC | 697950055459 |

