- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 45 Teeth
- 5 Diametral Pitch
- 9 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Torque at 1800 RPM | 1330.528 lb/in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 900 RPM | 2380.944 lb/in |
| Outside Dia. [Min] | 9.4 in |
| Hub Projection | 1 1/4 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Torque at 200 RPM | 5987.375 lb/in |
| Class | 6 |
| Diametral Pitch | 5 |
| Bore Size [Max] | 2.6875 in |
| Hub Dia. | 4 5/8 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Bore Dia. [Max] | 2 11/16 in |
| Set Screw | No |
| No. of Teeth | 45 |
| Length Through Bore | 3 in |
| Torque at 600 RPM | 3151.25 lb/in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Pitch Diameter [Min] | 9 in |
| Bore Dia. [Min] | 1 3/16 in |
| Type | B |
| Inch/Metric | Inch |
| Material | Steel |
| Bore Type | Reborable |
| Gear Style | B |
| Pitch Diameter | 9 in |
| Torque at 1200 RPM | 1890.75 lb/in |
| Torque at 300 RPM | 4831.917 lb/in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Origin | Reborable |
| Bore Size | 1.1875 in |
| Outside Dia. | 9.4 in |
| Weight | 34.98 LB |
| EAN or UPC | 697950054551 |

