- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 28 Teeth
- 5 Diametral Pitch
- 5.6 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| No. of Teeth | 28 |
| Type | B |
| Torque at 1800 RPM | 1050.42 lb/in |
| Torque at 200 RPM | 3466.375 lb/in |
| Outside Dia. [Min] | 6 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Torque at 900 RPM | 1750.694 lb/in |
| Torque at 600 RPM | 2310.917 lb/in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Gear Style | B |
| Inch/Metric | Inch |
| Pitch Diameter [Min] | 5.6 in |
| Torque at 300 RPM | 3151.25 lb/in |
| Bore Size | 1.0625 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Outside Dia. | 6 in |
| Class | 6 |
| Material | Steel |
| Hub Dia. | 3 3/8 in |
| Hub Projection | 1 1/4 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Bore Dia. [Min] | 1 1/16 in |
| Set Screw | No |
| Bore Dia. [Max] | 2 1/4 in |
| Length Through Bore | 3 in |
| Bore Size [Max] | 2.25 in |
| Diametral Pitch | 5 |
| Origin | Reborable |
| AGMA Quality | 6 |
| Bore Type | Reborable |
| Pitch Diameter | 5.6 in |
| Torque at 1200 RPM | 1470.583 lb/in |
| Weight | 14.34 LB |
| EAN or UPC | 697950054452 |

