- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 21 Teeth
- 5 Diametral Pitch
- 4.2 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Diametral Pitch | 5 |
| Gear Style | B |
| Outside Dia. | 4.6 in |
| Length Through Bore | 2.625 in |
| Set Screw | No |
| Torque at 200 RPM | 2521 lb/in |
| Torque at 1200 RPM | 1155.458 lb/in |
| Torque at 1800 RPM | 875.347 lb/in |
| Torque at 600 RPM | 1680.667 lb/in |
| Pitch Diameter | 4.2 in |
| Bore Dia. [Max] | 2 1/4 in |
| Torque at 300 RPM | 2310.917 lb/in |
| Hub Projection | 7/8 in |
| Class | 6 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Bore Dia. [Min] | 1 1/16 in |
| Bore Size | 1.0625 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Pitch Diameter [Min] | 4.2 in |
| Outside Dia. [Min] | 4.6 in |
| Set Screw Size | N/A |
| No. of Teeth | 21 |
| Bore Type | Reborable |
| Inch/Metric | Inch |
| Material | Steel |
| Bore Size [Max] | 2.25 in |
| Torque at 900 RPM | 1400.556 lb/in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Origin | Reborable |
| Hub Dia. | 3 3/8 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Type | B |
| Weight | 8.1 LB |
| EAN or UPC | 697950054360 |

