- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 14 Teeth
- 5 Diametral Pitch
- 2.8 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Inch/Metric | Inch |
| Class | 6 |
| Hub Projection | 7/8 in |
| Torque at 1800 RPM | 560.2222 lb/in |
| Torque at 900 RPM | 840.3333 lb/in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| AGMA Quality | 6 |
| Torque at 1200 RPM | 735.2917 lb/in |
| Outside Dia. | 3.2 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Gear Style | B |
| Origin | Reborable |
| Bore Size [Max] | 1.3125 in |
| Length Through Bore | 2.625 in |
| Torque at 200 RPM | 1260.5 lb/in |
| Bore Dia. [Max] | 1 5/16 in |
| Diametral Pitch | 5 |
| Torque at 600 RPM | 1050.417 lb/in |
| Torque at 300 RPM | 1260.5 lb/in |
| Outside Dia. [Min] | 3.2 in |
| Set Screw | No |
| Bore Type | Reborable |
| Pitch Diameter [Min] | 2.8 in |
| No. of Teeth | 14 |
| Material | Steel |
| Type | B |
| Bore Size | 1.0625 in |
| Hub Dia. | 2 3/16 in |
| Bore Dia. [Min] | 1 1/16 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Pitch Diameter | 2.8 in |
| Weight | 3.14 LB |
| EAN or UPC | 697950054292 |

