- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 21 Teeth
- 4 Diametral Pitch
- 5.25 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Class | 6 |
| Bore Dia. [Max] | 2 5/8 in |
| Hub Projection | 7/8 in |
| Material | Steel |
| Pitch Diameter [Min] | 5.25 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Origin | Reborable |
| Gear Style | B |
| Torque at 1200 RPM | 1943.271 lb/in |
| Torque at 1800 RPM | 1435.569 lb/in |
| Type | B |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Bore Size [Max] | 2.625 in |
| Hub Dia. | 4 1/2 in |
| Length Through Bore | 2.875 in |
| Torque at 600 RPM | 3046.208 lb/in |
| Torque at 900 RPM | 2380.944 lb/in |
| Bore Type | Reborable |
| Inch/Metric | Inch |
| Set Screw Size | N/A |
| Bore Size | 1.125 in |
| Torque at 300 RPM | 4201.667 lb/in |
| No. of Teeth | 21 |
| Outside Dia. | 5.75 in |
| Diametral Pitch | 4 |
| Torque at 200 RPM | 5042 lb/in |
| Set Screw | No |
| Keyway | w/o Keyway |
| Pitch Diameter | 5.25 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Outside Dia. [Min] | 5.75 in |
| Bore Dia. [Min] | 1 1/8 in |
| Weight | 14.92 LB |
| EAN or UPC | 697950053776 |

