- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 20 Teeth
- 4 Diametral Pitch
- 5 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Inch/Metric | Inch |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Diametral Pitch | 4 |
| Length Through Bore | 2.875 in |
| Torque at 1800 RPM | 1435.569 lb/in |
| Bore Size | 1.125 in |
| Torque at 600 RPM | 3046.208 lb/in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Set Screw Size | N/A |
| Pitch Diameter | 5 in |
| Torque at 300 RPM | 4201.667 lb/in |
| Set Screw | No |
| Origin | Reborable |
| Pitch Diameter [Min] | 5 in |
| Outside Dia. [Min] | 5.5 in |
| Hub Projection | 7/8 in |
| Outside Dia. | 5.5 in |
| Class | 6 |
| Bore Type | Reborable |
| Hub Dia. | 4 1/4 in |
| Material | Steel |
| Gear Style | B |
| Torque at 200 RPM | 5042 lb/in |
| Bore Dia. [Min] | 1 1/8 in |
| AGMA Quality | 6 |
| No. of Teeth | 20 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 900 RPM | 2380.944 lb/in |
| Torque at 1200 RPM | 1943.271 lb/in |
| Bore Dia. [Max] | 2 3/8 in |
| Bore Size [Max] | 2.375 in |
| Type | B |
| Weight | 13.42 LB |
| EAN or UPC | 697950053769 |

