- B2 Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 120 Teeth
- 4 Diametral Pitch
- 3 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| AGMA Quality | 6 |
| Bore Dia. [Max] | 3 5/8 in |
| Length Through Bore | 3.75 in |
| Material | Steel |
| Torque at 600 RPM | 6092.417 lb/in |
| Bore Size | 1.375 in |
| Torque at 900 RPM | 4201.667 lb/in |
| Torque at 300 RPM | 10714.25 lb/in |
| No. of Teeth | 120 |
| Inch/Metric | Inch |
| Bore Dia. [Min] | 1 3/8 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 200 RPM | 11029.38 lb/in |
| Torque at 1800 RPM | 2205.88 lb/in |
| Bore Size [Max] | 3.625 in |
| Outside Dia. | 30.5 in |
| Pitch Diameter | 30 in |
| Diametral Pitch | 4 |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Pitch Diameter [Min] | 3 in |
| Class | 6 |
| Outside Dia. [Min] | 30.5 in |
| Torque at 1200 RPM | 3256.292 lb/in |
| Gear Style | B2 |
| Hub Projection | 1 3/4 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Bore Type | Reborable |
| Hub Dia. | 6 1/16 in |
| Type | B2 |
| Keyway | w/o Keyway |
| Set Screw | No |
| Origin | Reborable |
| Weight | 155.0 LB |
| EAN or UPC | 697950054223 |

