- A Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 18 Teeth
- 3 Diametral Pitch
- 6 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Material | Steel |
| Torque at 1800 RPM | 2871.139 lb/in |
| Diametral Pitch | 3 |
| Bore Size | 1.3125 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Gear Style | A |
| Origin | Reborable |
| Class | 6 |
| AGMA Quality | 6 |
| Bore Size [Max] | 3.25 in |
| Set Screw | No |
| Torque at 300 RPM | 9243.667 lb/in |
| No. of Teeth | 18 |
| Pitch Diameter [Min] | 6 in |
| Type | A |
| Outside Dia. | 6.666 in |
| Bore Dia. [Max] | 3 1/4 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Torque at 1200 RPM | 3991.583 lb/in |
| Torque at 600 RPM | 6407.542 lb/in |
| Inch/Metric | Inch |
| Hub Dia. | N/A |
| Pitch Diameter | 6 in |
| Torque at 900 RPM | 4901.944 lb/in |
| Set Screw Size | N/A |
| Outside Dia. [Min] | 6.666 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Bore Dia. [Min] | 1 5/16 in |
| Length Through Bore | 3 in |
| Bore Type | Reborable |
| Torque at 200 RPM | 11029.38 lb/in |
| Weight | 22.2 LB |
| EAN or UPC | 697950053332 |

