- A Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 14 Teeth
- 3 Diametral Pitch
- 4.667 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Keyway | w/o Keyway |
| Pitch Diameter [Min] | 4.667 in |
| No. of Teeth | 14 |
| Bore Dia. [Max] | 2 3/8 in |
| Hub Dia. | N/A |
| Torque at 200 RPM | 6302.5 lb/in |
| Set Screw Size | N/A |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Length Through Bore | 3 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Class | 6 |
| Outside Dia. | 5.333 in |
| Pitch Diameter | 4.666 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Bore Size | 1.3125 in |
| Gear Style | A |
| Torque at 600 RPM | 4096.625 lb/in |
| Material | Steel |
| Torque at 900 RPM | 3221.278 lb/in |
| Origin | Reborable |
| Outside Dia. [Min] | 5.333 in |
| Torque at 1200 RPM | 2678.563 lb/in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 300 RPM | 5462.167 lb/in |
| Torque at 1800 RPM | 2030.806 lb/in |
| Bore Size [Max] | 2.375 in |
| Bore Dia. [Min] | 1 5/16 in |
| Diametral Pitch | 3 |
| Type | A |
| Bore Type | Reborable |
| Set Screw | No |
| Weight | 12.9 LB |
| EAN or UPC | 697950053301 |

