- B2 Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 108 Teeth
- 3 Diametral Pitch
- 36 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Pitch Diameter | 36 in |
| Torque at 900 RPM | 8473.361 lb/in |
| Hub Dia. | 7 in |
| Torque at 600 RPM | 12289.88 lb/in |
| Type | B2 |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Bore Dia. [Min] | 1 15/16 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bore Dia. [Max] | 4 1/2 in |
| No. of Teeth | 108 |
| Gear Style | B2 |
| Class | 6 |
| Diametral Pitch | 3 |
| Keyway | w/o Keyway |
| Origin | Reborable |
| Material | Steel |
| Torque at 300 RPM | 22268.83 lb/in |
| Set Screw Size | N/A |
| Bore Type | Reborable |
| Torque at 1800 RPM | 4411.75 lb/in |
| AGMA Quality | 6 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Hub Projection | 1 3/4 in |
| Bore Size [Max] | 4.5 in |
| Length Through Bore | 4.75 in |
| Torque at 200 RPM | 30252 lb/in |
| Outside Dia. | 36.666 in |
| Torque at 1200 RPM | 6512.583 lb/in |
| Bore Size | 1.9375 in |
| Outside Dia. [Min] | 36.666 in |
| Pitch Diameter [Min] | 36 in |
| Set Screw | No |
| Weight | 305.0 LB |
| EAN or UPC | 697950053646 |

