- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 96 Teeth
- 24 Diametral Pitch
- 4 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| No. of Teeth | 96 |
| Length Through Bore | 0.75 in |
| Origin | Reborable |
| Pitch Diameter [Min] | 4 in |
| Torque at 1200 RPM | 47.79396 lb/in |
| Torque at 300 RPM | 97.0585 lb/in |
| Diametral Pitch | 24 |
| Keyway | w/o Keyway |
| Set Screw | No |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Type | B |
| Pitch Diameter | 4 in |
| Hub Dia. | 1 1/2 in |
| Torque at 200 RPM | 109.9786 lb/in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Bore Size | 0.5 in |
| Class | 6 |
| Bore Dia. [Max] | 7/8 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bore Type | Reborable |
| AGMA Quality | 6 |
| Gear Style | B |
| Torque at 900 RPM | 57.56283 lb/in |
| Torque at 600 RPM | 72.26867 lb/in |
| Outside Dia. [Min] | 4.083 in |
| Bore Size [Max] | 0.875 in |
| Outside Dia. | 4.08 in |
| Hub Projection | 1/2 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Set Screw Size | N/A |
| Material | Steel |
| Bore Dia. [Min] | 1/2 in |
| Weight | 1.08 LB |
| EAN or UPC | 697950058825 |

