- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 72 Teeth
- 24 Diametral Pitch
- 3 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Outside Dia. [Min] | 3.083 in |
| Torque at 900 RPM | 57.56283 lb/in |
| Torque at 1200 RPM | 47.79396 lb/in |
| Diametral Pitch | 24 |
| Pitch Diameter [Min] | 3 in |
| Class | 6 |
| Set Screw | No |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Origin | Reborable |
| Inch/Metric | Inch |
| Bore Dia. [Min] | 1/2 in |
| Outside Dia. | 3.08 in |
| Gear Style | B |
| Bore Dia. [Max] | 13/16 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Keyway | w/o Keyway |
| Torque at 600 RPM | 72.26867 lb/in |
| No. of Teeth | 72 |
| Torque at 200 RPM | 109.9786 lb/in |
| Material | Steel |
| Bore Size | 0.5 in |
| Bore Size [Max] | 0.8125 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Bore Type | Reborable |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Pitch Diameter | 3 in |
| Hub Projection | 1/2 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Length Through Bore | 0.75 in |
| Hub Dia. | 1 3/8 in |
| Torque at 300 RPM | 97.0585 lb/in |
| Type | B |
| Weight | 0.64 LB |
| EAN or UPC | 697950058801 |

