- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 36 Teeth
- 24 Diametral Pitch
- 1.5 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Class | 6 |
| Type | B |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Bore Size [Max] | 0.625 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Pitch Diameter [Min] | 1.5 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Torque at 300 RPM | 27.731 lb/in |
| Set Screw Size | N/A |
| Outside Dia. | 1.58 in |
| Torque at 600 RPM | 24.78983 lb/in |
| AGMA Quality | 6 |
| Torque at 1200 RPM | 20.53565 lb/in |
| Origin | Reborable |
| Hub Projection | 3/8 in |
| Pitch Diameter | 1.5 in |
| Outside Dia. [Min] | 1.583 in |
| Hub Dia. | 1 1/8 in |
| Gear Style | B |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Material | Steel |
| Torque at 200 RPM | 28.67637 lb/in |
| Bore Dia. [Max] | 5/8 in |
| Bore Type | Reborable |
| No. of Teeth | 36 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 900 RPM | 22.47892 lb/in |
| Bore Size | 0.375 in |
| Bore Dia. [Min] | 3/8 in |
| Diametral Pitch | 24 |
| Length Through Bore | 0.625 in |
| Set Screw | No |
| Weight | 0.22 LB |
| EAN or UPC | 697950058672 |

