- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 30 Teeth
- 24 Diametral Pitch
- 1.25 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Torque at 600 RPM | 24.78983 lb/in |
| Hub Dia. | 1 in |
| Type | B |
| Gear Style | B |
| Bore Dia. [Max] | 1/2 in |
| Torque at 300 RPM | 27.731 lb/in |
| Bore Size [Max] | 0.5 in |
| Hub Projection | 3/8 in |
| Torque at 200 RPM | 28.67637 lb/in |
| Origin | Reborable |
| Set Screw Size | N/A |
| Set Screw | No |
| Pitch Diameter | 1.25 in |
| Bore Dia. [Min] | 3/8 in |
| Torque at 900 RPM | 22.47892 lb/in |
| Inch/Metric | Inch |
| Pitch Diameter [Min] | 1.25 in |
| Outside Dia. | 1.33 in |
| Outside Dia. [Min] | 1.333 in |
| Bore Size | 0.375 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Length Through Bore | 0.625 in |
| Torque at 1200 RPM | 20.53565 lb/in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| AGMA Quality | 6 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Class | 6 |
| No. of Teeth | 30 |
| Bore Type | Reborable |
| Diametral Pitch | 24 |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Material | Steel |
| Weight | 0.19 LB |
| EAN or UPC | 697950058641 |

