- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 28 Teeth
- 24 Diametral Pitch
- 1.166 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Origin | Reborable |
| Class | 6 |
| Set Screw Size | N/A |
| No. of Teeth | 28 |
| Bore Type | Reborable |
| Diametral Pitch | 24 |
| Gear Style | B |
| Bore Size | 0.375 in |
| Type | B |
| Outside Dia. | 2.625 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Pitch Diameter | 2.375 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bore Dia. [Min] | 3/8 in |
| Hub Projection | 3/8 in |
| Material | Steel |
| Bore Dia. [Max] | 1/2 in |
| Length Through Bore | 0.625 in |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Outside Dia. [Min] | 1.25 in |
| Hub Dia. | 1 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Keyway | w/o Keyway |
| Pitch Diameter [Min] | 1.166 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Bore Size [Max] | 0.5 in |
| Weight | 0.18 LB |
| EAN or UPC | 697950058634 |

