- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 24 Teeth
- 24 Diametral Pitch
- 0.9999 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| No. of Teeth | 24 |
| Gear Style | B |
| Outside Dia. [Min] | 1.0833 in |
| Pitch Diameter | 1 in |
| Torque at 1200 RPM | 20.53565 lb/in |
| Torque at 200 RPM | 28.67637 lb/in |
| Hub Projection | 3/8 in |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 1.08 in |
| Diametral Pitch | 24 |
| Bore Size [Max] | 0.375 in |
| Bore Size | 0.375 in |
| Class | 6 |
| Length Through Bore | 0.625 in |
| Hub Dia. | 7/8 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Type | B |
| Pitch Diameter [Min] | 0.9999 in |
| Bore Dia. [Max] | 3/8 in |
| Bore Type | Reborable |
| Keyway | w/o Keyway |
| Inch/Metric | Inch |
| Set Screw Size | N/A |
| Origin | Reborable |
| Torque at 300 RPM | 27.731 lb/in |
| AGMA Quality | 6 |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Bore Dia. [Min] | 3/8 in |
| Set Screw | No |
| Torque at 600 RPM | 24.78983 lb/in |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Torque at 900 RPM | 22.47892 lb/in |
| Weight | 0.14 LB |
| EAN or UPC | 697950058597 |

