- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 144 Teeth
- 24 Diametral Pitch
- 6 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Hub Projection | 0.531 in |
| Torque at 600 RPM | 90.02071 lb/in |
| Torque at 200 RPM | 151.8902 lb/in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Outside Dia. | 6.08 in |
| Type | B |
| Material | Steel |
| Gear Style | B |
| Hub Dia. | 1 5/8 in |
| Torque at 1200 RPM | 55.82965 lb/in |
| Pitch Diameter [Min] | 6 in |
| Length Through Bore | 0.78125 in |
| Set Screw | No |
| Bore Dia. [Min] | 1/2 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Torque at 300 RPM | 129.6214 lb/in |
| Set Screw Size | N/A |
| Bore Size [Max] | 0.9375 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Origin | Reborable |
| Bore Size | 0.5 in |
| Class | 6 |
| Bore Dia. [Max] | 15/16 in |
| Bore Type | Reborable |
| Torque at 900 RPM | 68.90733 lb/in |
| Pitch Diameter | 6 in |
| Outside Dia. [Min] | 6.083 in |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| No. of Teeth | 144 |
| Diametral Pitch | 24 |
| AGMA Quality | 6 |
| Weight | 2.28 LB |
| EAN or UPC | 697950058849 |

