- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 35 Teeth
- 20 Diametral Pitch
- 1.75 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Pitch Diameter | 1 3/4 in |
| Torque at 1800 RPM | 35.714 lb/in |
| Bore Dia. [Max] | 7/8 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Hub Dia. | 1 9/16 in |
| Torque at 300 RPM | 60.924 lb/in |
| Torque at 900 RPM | 47.619 lb/in |
| Torque at 1200 RPM | 42.542 lb/in |
| Bore Type | Bored to Size |
| Diametral Pitch | 20 |
| Set Screw | Yes |
| No. of Teeth | 35 |
| Bore Dia. [Min] | 3/8 in |
| Length Through Bore | 7/8 in |
| Bore Size | 3/8 in |
| Origin | Finished Bore |
| Outside Dia. [Min] | 1.8500 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Material | Steel |
| Keyway | w/o Keyway |
| Torque at 600 RPM | 53.571 lb/in |
| AGMA Quality | 6 |
| Class | 6 |
| Pitch Diameter [Min] | 1 3/4 in |
| Bore Size [Max] | 7/8 in |
| Outside Dia. | 1.8500 in |
| Type | B |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Hub Projection | 3/8 in |
| Torque at 200 RPM | 63.025 lb/in |
| Set Screw Size | N/A |
| Gear Style | B |
| Weight | 0.49 LB |
| EAN or UPC | 697950439761 |

