- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 32 Teeth
- 20 Diametral Pitch
- 1.6 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Outside Dia. | 1.7000 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| AGMA Quality | 6 |
| Torque at 200 RPM | 63.025 lb/in |
| Set Screw Size | N/A |
| No. of Teeth | 32 |
| Torque at 1200 RPM | 42.542 lb/in |
| Set Screw | Yes |
| Gear Style | B |
| Torque at 900 RPM | 47.619 lb/in |
| Class | 6 |
| Type | B |
| Outside Dia. [Min] | 1.7000 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Diametral Pitch | 20 |
| Hub Dia. | 1 7/16 in |
| Pitch Diameter [Min] | 1.600 in |
| Bore Type | Bored to Size |
| Torque at 300 RPM | 60.924 lb/in |
| Pitch Diameter | 1.600 in |
| Torque at 1800 RPM | 35.714 lb/in |
| Bore Size | 3/8 in |
| Bore Dia. [Min] | 3/8 in |
| Torque at 600 RPM | 53.571 lb/in |
| Length Through Bore | 7/8 in |
| Hub Projection | 1/2 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Material | Steel |
| Bore Dia. [Max] | 7/8 in |
| Origin | Finished Bore |
| Bore Size [Max] | 7/8 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Weight | 0.41 LB |
| EAN or UPC | 697950439747 |

