- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 25 Teeth
- 20 Diametral Pitch
- 1.25 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Material | Steel |
| Pitch Diameter [Min] | 1.25 in |
| Class | 6 |
| Inch/Metric | Inch |
| Diametral Pitch | 20 |
| Set Screw Size | N/A |
| Torque at 1800 RPM | 35.7142 lb/in |
| No. of Teeth | 25 |
| AGMA Quality | 6 |
| Torque at 600 RPM | 53.57125 lb/in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Length Through Bore | 0.75 in |
| Bore Type | Reborable |
| Bore Size | 0.375 in |
| Hub Projection | 3/8 in |
| Bore Dia. [Max] | 5/8 in |
| Hub Dia. | 1.1094 in |
| Torque at 900 RPM | 47.61889 lb/in |
| Type | B |
| Torque at 200 RPM | 63.025 lb/in |
| Bore Size [Max] | 0.625 in |
| Torque at 1200 RPM | 42.54187 lb/in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Set Screw | No |
| Torque at 300 RPM | 60.92417 lb/in |
| Outside Dia. [Min] | 1.35 in |
| Origin | Reborable |
| Pitch Diameter | 1.25 in |
| Bore Dia. [Min] | 3/8 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Gear Style | B |
| Outside Dia. | 1.35 in |
| Weight | 0.2 LB |
| EAN or UPC | 697950058009 |

