- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 24 Teeth
- 20 Diametral Pitch
- 1.2 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Torque at 600 RPM | 53.57125 lb/in |
| Torque at 900 RPM | 47.61889 lb/in |
| Inch/Metric | Inch |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Outside Dia. [Min] | 1.3000 in |
| Bore Dia. [Min] | 3/8 in |
| Hub Projection | 3/8 in |
| Diametral Pitch | 20 |
| Length Through Bore | 3/4 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Set Screw | No |
| Bore Dia. [Max] | 9/16 in |
| Bore Type | Reborable |
| Torque at 200 RPM | 63.025 lb/in |
| No. of Teeth | 24 |
| Set Screw Size | N/A |
| Origin | Reborable |
| Torque at 1800 RPM | 35.71417 lb/in |
| Hub Dia. | 1 1/16 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Pitch Diameter | 1.200 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Bore Size | 3/8 in |
| Torque at 300 RPM | 60.92417 lb/in |
| Bore Size [Max] | 9/16 in |
| Gear Style | B |
| Material | Steel |
| Torque at 1200 RPM | 42.54187 lb/in |
| Class | 6 |
| Outside Dia. | 1.3000 in |
| Type | B |
| Pitch Diameter [Min] | 1.200 in |
| Weight | 0.18 LB |
| EAN or UPC | 697950057996 |

