- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 20 Teeth
- 20 Diametral Pitch
- 1 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Outside Dia. [Min] | 1.1000 in |
| Torque at 200 RPM | 22.059 lb/in |
| Set Screw | Yes |
| Bore Size [Max] | 3/8 in |
| Bore Dia. [Min] | 3/8 in |
| Torque at 300 RPM | 21.008 lb/in |
| Diametral Pitch | 20 |
| Torque at 1800 RPM | 16.106 lb/in |
| Torque at 600 RPM | 19.958 lb/in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Length Through Bore | 3/4 in |
| Bore Dia. [Max] | 3/8 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Origin | Finished Bore |
| Bore Size | 3/8 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Torque at 900 RPM | 18.908 lb/in |
| Hub Projection | 3/8 in |
| No. of Teeth | 20 |
| Hub Dia. | 0.8594 in |
| Material | Steel |
| Type | B |
| Outside Dia. | 1.1000 in |
| Torque at 1200 RPM | 17.332 lb/in |
| Class | 6 |
| AGMA Quality | 6 |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Gear Style | B |
| Pitch Diameter | 1 in |
| Pitch Diameter [Min] | 1 in |
| Bore Type | Bored to Size |
| Weight | 0.12 LB |
| EAN or UPC | 697950439624 |

