- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 16 Teeth
- 20 Diametral Pitch
- 0.8 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Bore Type | Bored to Size |
| Bore Dia. [Max] | 3/8 in |
| Outside Dia. [Min] | 0.9000 in |
| Type | B |
| Torque at 1800 RPM | 16.106 lb/in |
| Material | Steel |
| Torque at 300 RPM | 21.008 lb/in |
| Hub Dia. | 0.6563 in |
| Bore Dia. [Min] | 3/8 in |
| Class | 6 |
| Torque at 1200 RPM | 17.332 lb/in |
| AGMA Quality | 6 |
| Diametral Pitch | 20 |
| Bore Size | 3/8 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Torque at 200 RPM | 22.059 lb/in |
| Pitch Diameter | 0.800 in |
| No. of Teeth | 16 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 600 RPM | 19.958 lb/in |
| Gear Style | B |
| Outside Dia. | 0.9000 in |
| Hub Projection | 3/8 in |
| Pitch Diameter [Min] | 0.800 in |
| Set Screw | Yes |
| Set Screw Size | N/A |
| Torque at 900 RPM | 18.908 lb/in |
| Origin | Finished Bore |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Bore Size [Max] | 3/8 in |
| Length Through Bore | 3/4 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Weight | 0.06 LB |
| EAN or UPC | 697950439594 |

