- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 120 Teeth
- 20 Diametral Pitch
- 6 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Class | 6 |
| Length Through Bore | 0.875 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Bore Size | 0.5 in |
| Pitch Diameter [Min] | 6 in |
| Torque at 1200 RPM | 89.28542 lb/in |
| Outside Dia. [Min] | 6.1 in |
| Pitch Diameter | 6 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Outside Dia. | 6.1 in |
| Hub Dia. | 1 3/4 in |
| Inch/Metric | Inch |
| AGMA Quality | 6 |
| Torque at 300 RPM | 207.9825 lb/in |
| Gear Style | B |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Bore Dia. [Max] | 1 in |
| Bore Type | Reborable |
| Material | Steel |
| Torque at 1800 RPM | 70.02778 lb/in |
| Bore Dia. [Min] | 1/2 in |
| Torque at 600 RPM | 151.26 lb/in |
| Type | B |
| Diametral Pitch | 20 |
| Bore Size [Max] | 1 in |
| Torque at 900 RPM | 116.2461 lb/in |
| Torque at 200 RPM | 239.495 lb/in |
| Origin | Reborable |
| Set Screw | No |
| Hub Projection | 1/2 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| No. of Teeth | 120 |
| Weight | 3.24 LB |
| EAN or UPC | 697950058368 |

