- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 100 Teeth
- 20 Diametral Pitch
- 5 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Bore Type | Reborable |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Origin | Reborable |
| Bore Size [Max] | 1.3125 in |
| Material | Steel |
| Keyway | w/o Keyway |
| Hub Dia. | 2 1/4 in |
| No. of Teeth | 100 |
| Pitch Diameter [Min] | 5 in |
| Torque at 200 RPM | 239.495 lb/in |
| Hub Projection | 1/2 in |
| Class | 6 |
| Bore Size | 0.5 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Bore Dia. [Max] | 1 5/16 in |
| Outside Dia. | 5.1 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Set Screw | No |
| Set Screw Size | N/A |
| Torque at 300 RPM | 207.9825 lb/in |
| Gear Style | B |
| Pitch Diameter | 5 in |
| Bore Dia. [Min] | 1/2 in |
| Torque at 1800 RPM | 70.02778 lb/in |
| Type | B |
| Diametral Pitch | 20 |
| Torque at 900 RPM | 116.2461 lb/in |
| Length Through Bore | 0.875 in |
| Outside Dia. [Min] | 5.1 in |
| Torque at 600 RPM | 151.26 lb/in |
| Torque at 1200 RPM | 89.28542 lb/in |
| Inch/Metric | Inch |
| Weight | 2.6 LB |
| EAN or UPC | 697950058313 |

