- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 40 Teeth
- 16 Diametral Pitch
- 2.5 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Gear Style | B |
| Class | 6 |
| No. of Teeth | 40 |
| Keyway | w/o Keyway |
| Type | B |
| Diametral Pitch | 16 |
| Set Screw | No |
| Outside Dia. | 2 5/8 in |
| Bore Dia. [Min] | 1/2 in |
| Set Screw Size | N/A |
| AGMA Quality | 6 |
| Pitch Diameter [Min] | 2 1/2 in |
| Bore Type | Reborable |
| Torque at 600 RPM | 141.8062 lb/in |
| Torque at 1200 RPM | 103.466 lb/in |
| Hub Dia. | 2 in |
| Torque at 900 RPM | 119.7475 lb/in |
| Torque at 1800 RPM | 81.58236 lb/in |
| Pitch Diameter | 2 1/2 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Length Through Bore | 1 in |
| Bore Size | 1/2 in |
| Hub Projection | 1/2 in |
| Bore Size [Max] | 1 1/4 in |
| Outside Dia. [Min] | 2.6260 in |
| Torque at 200 RPM | 189.075 lb/in |
| Torque at 300 RPM | 172.2683 lb/in |
| Bore Dia. [Max] | 1 1/4 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Material | Steel |
| Origin | Reborable |
| Weight | 1.06 LB |
| EAN or UPC | 697950057491 |

