- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 26 Teeth
- 16 Diametral Pitch
- 1.625 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Material | Steel |
| Hub Dia. | 1 7/16 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Outside Dia. [Min] | 1 3/4 in |
| Pitch Diameter [Min] | 1 5/8 in |
| Length Through Bore | 15/16 in |
| Torque at 600 RPM | 100.84 lb/in |
| Bore Dia. [Max] | 7/8 in |
| Outside Dia. | 1 3/4 in |
| Pitch Diameter | 1 5/8 in |
| Torque at 300 RPM | 117.647 lb/in |
| Inch/Metric | Inch |
| Torque at 900 RPM | 88.235 lb/in |
| Torque at 1800 RPM | 64.426 lb/in |
| Bore Dia. [Min] | 5/8 in |
| Bore Type | Bored to Size |
| Origin | Finished Bore |
| Keyway | w/Keyway |
| Diametral Pitch | 16 |
| Gear Style | B |
| Torque at 1200 RPM | 78.781 lb/in |
| No. of Teeth | 26 |
| Bore Size | 5/8 in |
| Keyway Size | 3/16 x 3/32 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Bore Size [Max] | 7/8 in |
| Torque at 200 RPM | 122.899 lb/in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Hub Projection | 0.438 in |
| Set Screw | Yes |
| Type | B |
| AGMA Quality | 6 |
| Class | 6 |
| Weight | 0.4 LB |
| EAN or UPC | 697950439396 |

