- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 24 Teeth
- 16 Diametral Pitch
- 1.5 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Torque at 600 RPM | 100.84 lb/in |
| Material | Steel |
| Gear Style | B |
| AGMA Quality | 6 |
| Set Screw Size | N/A |
| Outside Dia. [Min] | 1 5/8 in |
| Hub Dia. | 1 5/16 in |
| Hub Projection | 0.438 in |
| Keyway Size | 3/16 x 3/32 |
| Keyway | w/Keyway |
| Torque at 200 RPM | 122.899 lb/in |
| Outside Dia. | 1 5/8 in |
| Torque at 300 RPM | 117.647 lb/in |
| Length Through Bore | 15/16 in |
| Origin | Finished Bore |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Pitch Diameter | 1 1/2 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bore Dia. [Max] | 3/4 in |
| Torque at 1800 RPM | 64.426 lb/in |
| Torque at 900 RPM | 88.235 lb/in |
| Set Screw | Yes |
| Bore Size | 5/8 in |
| Pitch Diameter [Min] | 1 1/2 in |
| Class | 6 |
| No. of Teeth | 24 |
| Bore Type | Bored to Size |
| Bore Dia. [Min] | 5/8 in |
| Torque at 1200 RPM | 78.781 lb/in |
| Diametral Pitch | 16 |
| Bore Size [Max] | 3/4 in |
| Type | B |
| Weight | 0.32 LB |
| EAN or UPC | 697950439365 |

