- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 20 Teeth
- 16 Diametral Pitch
- 1.25 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Keyway | w/o Keyway |
| Hub Projection | 0.438 in |
| Bore Size | 1/2 in |
| Set Screw | Yes |
| Bore Size [Max] | 9/16 in |
| Class | 6 |
| Bore Dia. [Min] | 1/2 in |
| Torque at 1200 RPM | 34.664 lb/in |
| Torque at 300 RPM | 44.118 lb/in |
| Torque at 200 RPM | 44.118 lb/in |
| Torque at 1800 RPM | 30.462 lb/in |
| Pitch Diameter [Min] | 1 1/4 in |
| No. of Teeth | 20 |
| Torque at 900 RPM | 37.115 lb/in |
| Length Through Bore | 15/16 in |
| Origin | Finished Bore |
| Pitch Diameter | 1 1/4 in |
| Inch/Metric | Inch |
| AGMA Quality | 6 |
| Outside Dia. | 1 3/8 in |
| Hub Dia. | 1 1/16 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Material | Steel |
| Outside Dia. [Min] | 1 3/8 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Set Screw Size | N/A |
| Gear Style | B |
| Type | B |
| Bore Type | Bored to Size |
| Diametral Pitch | 16 |
| Bore Dia. [Max] | 9/16 in |
| Torque at 600 RPM | 42.017 lb/in |
| Weight | 0.22 LB |
| EAN or UPC | 697950439303 |

